Tangent Theta 3-15x50 TT315P
Illuminated Gen 2 XR Reticle
- Item: 800101-0001
- Brand: Tangent Theta
- Condition: New
Out of stock
$4,113.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 11.5mm - 3.5mm |
| Eye Relief | 90mm |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Battery Type | DL2032 |
| Weather Resistance | Waterproof |
| Weight | 36.1 oz |
| Length | 14.0" |



