Swarovski NL Pure Binoculars 8x32
Largest Field of View - Burnt Orange
- Item: 36233
- Brand: Swarovski
- Condition: New
Out of stock
$2,549.00
Available to Backorder

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
New in from Swarovski, the NL Pure binoculars is a groundbreaking binocular suitable for daytime use. Immerse yourself in nature with barely distinguishable edges, SWAROVISION technology guarantees your NL Pure binoculars provide stunning images with incredible color accuracy, making it easy to identify every small detail. The new ergonomic design contours to the hand to ensure comfort for effortless observation. The optional NL Pure Forehead Rest guarantees longer periods of use and enhances stability.
Specifications
| Exit Pupil | 4.0 mm |
|---|---|
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 450 ft |
| Weight | 22.8 oz |
| Length | 5.7" |
| Magnification | 8x |
| Objective Lens Diameter | 32 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.1" |
Recommended Accessories
-
Swarovski UTA (Universal Tripod Adapter)Fits EL Swarovision & SLC HD Models
$125.00Available to Backorder -
Orange Padded Floating Strap 20 In Stock -



