Swarovski 8x25 dG
Bluetooth Digital Guide Monocular
- Item: 36000
- Brand: Swarovski
- Condition: New
In stock
$1,689.00
Available to Backorder

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Swarovski dG is the first optical device to allow you to identify and record your sightings and showcase them with others. The full potential of the dG is unlocked when you link it to your smartphone via Bluetooth. The Swarovski dG seamlessly integrates with the dG Mammals and Merlin Bird ID app to allow you to identify up to 4,500 bird species. With the built-in 13MP camera, capture or record moments that you can share.
Specifications
| Exit Pupil | 3.1mm |
|---|---|
| Eye Relief | 17mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 357 ft |
| Weight | 19.4 oz |
| Length | 5.75" |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 25mm |
| Twilight Factor | 14.2 |
| Width | 4.4" |
Recommended Accessories
-
Orange Padded Floating Strap 20 In Stock -




