Steiner Micro Reflex Sight (MRS)
CR1632 BATTERY - 3MOA Red Dot
- Item: 8700
- Brand: Steiner
- Condition: New
Out of stock
$539.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Steiner Micro Reflex Sight (MRS) 8700 is a both eyes open sight for better situational awareness, wider peripheral and to act faster when engaging moving targets. The 3 MOA red dot is easily visible and won’t obstruct targets even at larger distances. The Steiner Micro Reflex Sight (MRS) works perfect on any shooting platform while giving you speed and confidence in your next shot.
Specifications
| Magnification | Fixed: 1X |
|---|---|
| Eye Relief | Unlimited |
| Tube Diameter | N/A |
| Turret Click Value | 1.0 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | N/A |
| Battery Type | CR1632 |
| Weather Resistance | Waterproof to 10m / Shockproof |
| Weight | 2.5 oz |
| Length | 1.89" |
| Expected Battery Life | CR1632 |
| Max Elevation Adjustment | 45 MOA |



