Sig Sauer ZULU7 10x42
HDX Lens, Open Bridge
- Item: SOZ71001
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$679.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Sig Sauer ZULU7 10x42 SOZ71001 provides the best color, clarity, and image brightness with its combination of extra-low dispersion glass with high light transmittance glass. The lenses are multicoated to repel oil, water, and other gunk while being anti-reflective to reduce surface reflections. The Sig Sauer ZULU7 10x42 are rugged enough to survive any conditions with its magnesium housing.
Specifications
| Close Focus Distance | 5.9 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.2mm |
| Eye Relief | 17mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 341 ft |
| Weight | 33 oz |
| Length | 5.8" |
| Magnification | 10X |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |



