Sig Sauer WHISKEY 3 3-9x40
SFP HellFire QuadPlex Reticle - 1in Tube
- Item: SOW33206
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$219.99
7 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Sig Sauer WHISKEY 3 3-9x40 SOW33206 is the ideal solution for short, medium, and long-range engagements and dangerous game hunting, as well as recreational shooting across a wide range of calibers and light conditions.
Specifications
| Magnification | 3x - 9x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 13.3mm - 4.4mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 35 ft - 11.9 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 16.4 oz |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |



