Sig Sauer WHISKEY 3 2-7x32
SFP BDC-1 Quadplex Reticle - 1" Tube
- Item: SOW32202
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$199.99
11 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Sig Sauer WHISKEY 3 3-9x40 SOW32202 is the ideal solution for short, medium, and long-range engagements and dangerous game hunting, as well as recreational shooting across a wide range of calibers and light conditions.
Specifications
| Magnification | 2X to 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Diameter | 32mm |
| Exit Pupil | 4mm |
| Eye Relief | 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 47.1ft - 13.8ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 14.3 oz |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |



