Sig Sauer TANGO6T 1-6x24
5.56/7.62 Horseshoe Dot Illuminated Reticle - 30mm Tube
- Item: SOT61231
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$1,499.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 1X - 6X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Exit Pupil | 4mm to 11.4mm |
| Eye Relief | 4.1" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 105.8 ft - 17.7 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .2 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 22.1 oz |
| Length | 14.4" |
| Expected Battery Life | N/A |
| Max Elevation Adjustment | 31 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 31 MRAD |



