Sig Sauer TANGO4 6-24x50
FFP Illum MRAD Milling Reticle - 30mm Tube
- Item: SOT46112
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
$699.99
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.3" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 14.7' - 3.7' |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weather Resistance | IPX 7 |
| Weight | 22.9 oz |
| Max Elevation Adjustment | 17 MRAD |
| Max Windage Adjustment | 8.5 MRAD |
| Warranty | 5 Year |




