Sig Sauer SIERRA3BDX 6.5-20x52 Rifle Scope - Side Focus
Illuminated BDX-R1 Digital Ballistic Reticle - Digital Focal Plane
- Item: SOSBDX36111
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
Out of stock
$849.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
With the design of a traditional riflescope, the Sig Sauer SIERRA3BDX 6.5-20x52 SOSBDX36111 is powerful and provides an illuminated auto-holdover dot on targets when combined with a BDX capable KILO rangefinder. Motion activated illumination powers on when it senses movement and powers down when it does not. The Sig Sauer SIERRA3BDX 6.5-20x52 features a large 52mm objective lens coated with Spectracoat for anti-reflective, superior light transmission.
Specifications
| Magnification | Zoom: 6.5X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 52mm |
| Exit Pupil | 6.1-2.6 |
| Eye Relief | 4.21" - 3.43" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 14.1ft - 4.7ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 (2) |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 25.9 oz |
| Length | 14.25" |
| Expected Battery Life | 80-100 Hrs |
| Max Elevation Adjustment | 40 MOA |
| Max Windage Adjustment | 40 MOA |



