Sig Sauer KILO1000 5x20
Laser Range Finding Monocular
- Item: SOK10001
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
Special Price
$179.99
Regular Price
$239.99
5 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Sig Sauer KILO1000 Laser Range Finding Monocular is an advanced but also simple to use range finders currently available. Experience the no hassel feel with feautures such as a the revolutionary Lightwave DSP technology.
Specifications
| Battery Type | (1) CR2 |
|---|---|
| Magnification | 5x |
| Objective Lens Diameter | 20mm |
| Exit Pupil | 3.6mm |
| Eye Relief | 18mm |
| Display Type | High Transmittance LD |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Distance | 10 to 1200 yards |
| Weight | 5.3 oz |
| Length | 3.9 inches |
| Width | 1.3 inches |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |



