Sig Sauer BUCKMASTERS 3-9x40
SFP BUCKMASTERS BDC Reticle - 1" Tube
- Item: SOBM33001
- Brand: Sig Sauer
- Condition: New
In stock
Special Price
$99.99
Regular Price
$149.99
60 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Sig Sauer BUCKMASTERS Rifle Scope brings the power of Sig's Electro-Optics at an amazing value! The BUCKMASTERS feature a custom BDC Reticle that has holdover dots up to 500 yds. When paired with the BUCKMASTERS Rangefinder you can use the "Buckmasters Mode" which comes with 8 ballistic groups, to detect which BUCKMASTERS BDC holdover dot to use on your riflescope.
Specifications
| Magnification | 3x - 9x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 4.4mm - 13.3mm |
| Eye Relief | 4.17" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 34.1ft - 11.3ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 14.1 oz |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |



