Riton X5 Tactix Thunder Ranch 1-6x24 SFP
- Item: 5T16ASGIT
- Brand: Riton
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Riton X5 Tactix Thunder Ranch 1-6×24 SFP 5T16ASGIT featurss the “THR” bullet drop compensator reticle. The daylight bright green illumination was a must for Clint. His time as a battle-hardened Marine along with his time as a law enforcement officer make his input invaluable. One look at this incredible scope and you’ll know why he put his name on it.
Riton Thunder Ranch 1-6×24 Features
• Featuring capped, zero resettable turrets
• 2/10 MRAD Windage and Elevation Adjustment
• Integrated Removable Throw Lever
• 6 levels of green illumination featuring on/off between each level
• Fast-Focus Eyepiece
• 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
In the Box
• Riton X5 Tactix Thunder Ranch 1-6×24 SFP
• Flip Up Lens Covers
• Lens Cloth
• Allen Wrench
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Exit Pupil | 8.5mm - 4mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 111.2ft - 18.33ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .2 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 22.2 oz |
| Length | 10.25" |



