Riton X5 Conquer 5-25x50 FFP
Illuminated BAF Reticle
- Item: 5C525AFI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$699.99
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Riton X5 Conquer 5-25x50 FFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10.2mm - 2.2mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22.5ft - 4.5ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weight | 34 oz |
| Length | 15.37" |



