Riton X3 Tactix 1-8x24 SFP
Illuminated OT Reticle
- Item: 3T18ASIB
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$399.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Riton X3 Tactix 1-8x24 SFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 1X to 8X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24mm |
| Exit Pupil | 7.5mm - 3mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 105.8ft - 13.1ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .5 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 19.3 oz |
| Length | 10.87" |



