Riton X3 Primal 3-15x44 SFP
PDTR Reticle
- Item: 3P315AS
- Brand: Riton
- Condition: New
Out of stock
$399.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Riton X3 Primal 3-15x44 SFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 44mm |
| Exit Pupil | 14.7mm - 2.9mm |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 38.3ft - 7.6ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 24.8 oz |
| Length | 13.12" |



