Riton X3 Conquer 6-24x50 FFP
Illuminated MPSR Reticle
- Item: 3C624AFI
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$499.99
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Riton X3 Conquer 6-24x50 FFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8.2mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.3" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 16.8ft - 4.4ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weight | 27.1 oz |
| Length | 14.12" |



