Riton X1 Primal 4-12X50 SFP
- Item: 1P412ASI
- Brand: Riton
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Riton 1 Primal 4-12×50 1P412ASI is the optimal hunting scope. The 12x magnification allows you to see in fine detail while the 50mm objective and illuminated red dot reticle is great in low light situations. With a budget friendly price tag, the 1 Primal 4-12×50 riflescope features crystal-clear Riton HD glass, an integrated throw lever and fully multi-coated lenses. Complete with a 1-inch tube and capped, zero resettable turrets, this is a best in class, best value optic.
Riton 1 Primal Features
• Featuring Capped, Zero Resettable Turrets
• Integrated Removable Throw Lever
• 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment
• Illuminated Red Dot Reticle
• Fast-Focus Eyepiece
• 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
In the Box
• Riton 1 Primal 4-12×50
• Flip-Up Lens Covers
• Lens Cloth
• Allen Key
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 13.7mm - 4.7mm |
| Eye Relief | 3.4" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.7ft - 8.4ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .125 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 20 yards to infinity |
| Weight | 28.8oz |
| Length | 13" |



