Riton X1 Primal 3-9x40 SFP
RAK Reticle
- Item: 1P39AS
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$179.99
14 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Riton X1 Primal 3-9x40 SFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 10.6mm - 3.5mm |
| Eye Relief | 3.3" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 41ft - 13ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 27.0 oz |
| Length | 10.75" |



