Riton X1 Primal V2 3-9x40 LB SFP
- Item: 1P39AS2
- Brand: Riton
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Riton 1 Primal V2 3-9×40 LB 1P39AS2 has long been the Hunter’s Scope. With a friendly price tag, the 1 Primal 3-9×40 features parallax adjustments from 15-Infinity, crystal-clear Riton HD glass, an integrated throw lever and fully multi-coated lenses. Complete with a 1-inch tube and capped, zero resettable turrets, this is a best in class, best value optic.
Riton 1 Primal V2 3-9×40 Features
• Featuring Capped, Zero Resettable Turrets
• Integrated Removable Throw Lever
• 1/4 MOA Windage and Elevation Adjustment
• Fast-Focus Eyepiece
• 100% Waterproof, Fog Proof, and Shockproof
In the Box
• Riton 1 Primal V2 3-9×40
• Flip Up Lens Covers
• Lens Cloth
• Allen Wrench
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 14.4mm - 4.9mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33ft - 11ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 22.4 oz |
| Length | 12" |



