Riton X1 Conquer 6-24x50 SFP
R3 Reticle
- Item: 1C624AS
- Brand: Riton
- Condition: New
In stock
$229.99
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Riton X1 Conquer 6-24x50 SFP
Specifications
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8.2mm - 2.1mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 16.8ft - 4.4ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 24 oz |
| Length | 14" |



