Nikon Prostaff 1000 Laser Rangefinder
Tru-Target Technology
- Item: 16664
- Brand: Nikon
- Condition: New
In stock
$166.95
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Battery Type | (1) CR 2 |
|---|---|
| Magnification | 6X |
| Objective Lens Diameter | 20mm |
| Exit Pupil | 3.3 mm |
| Eye Relief | 16.7 mm |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Accuracy | +/- 1 yds |
| Measuring Distance | 6-1000 yards |
| Weight | 4.6 oz |
| Length | 3.6" |
| Width | 1.5" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |



