Nikon Laser 30 6x21
Laser Rangefinder
- Item: 16753
- Brand: Nikon
- Condition: New
In stock
$349.95
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Nikon knows when distance is critical no matter what you do, whether that’s outdoor adventures, forestry, construction, utility work, or surveying, you need a rangefinder that’s fast, accurate, and durable. Meet Nikon's LASER 30, a multipurpose rangefinder that quickly measures horizontal distance, actual distance, and angle and degrees in 0.1-yard increments up to 1,600 yards* in the toughest conditions. A rangefinder is only as good as its optics. The Nikon LASER 30 uses premium multilayer coated Nikon optics with 6x magnification and a wide field of view, so you can quickly find distant subjects, even in low light.
Specifications
| Battery Type | CR2 |
|---|---|
| Magnification | 6X |
| Objective Lens Diameter | 21mm |
| Exit Pupil | 3.5mm |
| Eye Relief | 18.0mm |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Accuracy | ±0.50m/yd |
| Measuring Distance | 10 - 1,600 yd |
| Weight | 6.2 oz |
| Length | 3.8" |
| Width | 1.7" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
Recommended Accessories




