Nightforce ATACR F1 4-20x50
ZeroStop MOAR Reticle - .25 MOA Turrets
- Item: C642
- Brand: Nightforce
- Condition: New
Out of stock
$3,000.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Nightforce ATACR F1 4-20x50
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 20X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 8.3mm to 2.5mm |
| Eye Relief | 3.5" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 23.6 ft - 6.1 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 35.2 oz |
| Length | 13.9" |
| Max Elevation Adjustment | 130 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |



