Nightforce SHV 4-14x50 - F1 - Mil-R - Demo
.1 Mil-Radian - Illuminated - Mil-R
- Item: C557-D
- Brand: Nightforce
- Condition: Used
Out of stock
Special Price
$990.00
Regular Price
$1,125.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 4-14x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 14X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10.8mm - 3.3mm |
| Eye Relief | 2.8 - 3.1 in |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 30 oz |
| Length | 14.8" |
| Max Elevation Adjustment | 26.2 Mil |
| Max Windage Adjustment | 20.4 Mil |



