Nightforce SHV 4-14x50mm F1 - MOAR - Demo
.250MOA - Illuminated - MOAR
- Item: C556-D
- Brand: Nightforce
- Condition: Like New
In stock
Special Price
$1,135.20
Regular Price
$1,290.00
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
This scope was used for a one-day demonstration so we are not selling as new. Box shows a little wear, the item includes everything plus a full factory warranty.
Specifications
| Magnification | 4-14x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 14X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 10.8mm - 3.3mm |
| Eye Relief | 2.8 - 3.1 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 25.1ft - 7.4 ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 30 oz |
| Length | 14.8" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 70 MOA |



