N-Vision ATLAS 50mm Thermal Binocular
60 Hz Refresh Rate - Duel Color LCD Display - Image Capture
- Item: ATL50
- Brand: N-Vision
- Condition: New
Out of stock
$5,895.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Locate and identify anything you seek with the new N-Vision ATLAS 50mm Thermal Binocular. Useful in any environment or weather conditions, the ATLAS is waterproof and has long-lasting battery life. The N-Vision ATLAS 50mm Thermal Binocular ATL50 includes a still image and videoing feature, so you can capture and record your findings. Choose between Black Hot, White Hot, or Edge Detect, which is not found in any other thermal binocular on the market, for the best contrast to observe your targets.
Specifications
| Weight | 20.3 oz |
|---|---|
| Warranty | N-Vision 5 year warranty |
| Detector | 640x480 Microbolometer |
| Digital Zoom | 2x & 4X |
| Length | 5.9" |
| Magnification | 3.5X |
| Field Of View | 9° - 7° |
| Reticle | 4 Preloaded Reticles |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Polarity Modes | 4 Modes |
| Quick Detach Mount | No |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Start-Up Time | <4 sec. |
| Width | 4.9" |



