Meopta Optika6 3-18x50 SFP
Second Focal Plane- DichroTech BDC Reticle
- Item: 653635
- Brand: Meopta
- Condition: New
Out of stock
$699.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Meopta Optika6 3-18x50 SFP 653635 Rifle Scope is ideal for hunters shooting mid to long ranges. The 50mm objective lens with Meopta's enhanced coatings can gather the right amount of light to keep your view clear even at long distances during low light conditions. This scope offers Meopta's BDC reticle, a European-style reticle that provides hunters with fast target acquisition in lower light and against tangled backgrounds.
Meopta Optika6 Features
• MeoBright & MeoShield Lens Coating
• DichroTech Reticle
• 30mm Tube
• Second Focal Plane
• MOA Adjustments
In the Box
• Meopta Optika6 3-18x50 SFP 653635
• Limited Lifetime Warranty
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.5ft - 5.8ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 30.0 oz |
| Length | 14.6" |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |



