Meopta Optika6 5-30x56 RD FFP
- Item: 653680
- Brand: Meopta
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Meopta Optika6 5-30x56 Rifle Scope 653680 is the perfect tool for long-range and competition shooting. The Optika6 5-30x56 model features a front focal plane reticle with exposed windage and zero-stop elevation turrets. The Mil based reticle provides precise aiming that allows for an accurate hold-over. The ED glass, MeoBright and MeoShield coatings provide ultimate clarity and resolution, allowing you clear eyes on your target no matter the distance
Meopta Optika6 Features
• First focal Plane
• Illuminated Mil-Dot 3 Reticle
• ED Glass
• MeoBright & MeoShield Lens Coatings
• 34mm Tube
In the Box
• Meopta Optika6 5-30x56 Rifle Scope 653680
• CR2032 Battery
• Limited Lifetime Warranty
| Magnification | Zoom: 5X to 30X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 9.5 mm to 1.9 mm |
| Eye Relief | 3.9" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 24.6 ft - 3.7 ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Parallax Adjustable | Yes - 25 yards to infinity |
| Weight | 36.2 oz |
| Length | 15.4 |
| Max Elevation Adjustment | 110 MOA |
| Max Windage Adjustment | 110 MOA |



