Meopta Optika6 3-18x50 RD SFP
Second Focal - BDC-3 Reticle
- Item: 653644
- Brand: Meopta
- Condition: New
In stock
$649.99
Only 2 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50 mm |
| Exit Pupil | 9.5mm - 2.8mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.2ft - 5.8ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MOA |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Parallax Adjustable | Yes - 10 yards to infinity |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 30.5 oz |
| Length | 14.5 |
| Max Elevation Adjustment | 90 MOA |
| Max Windage Adjustment | 90 MOA |



