Meopta Optika6 1-6x24 RD SFP
Second Focal - 4C/1 Reticle - Matte Black
- Item: 653613
- Brand: Meopta
- Condition: New
In stock
$549.99
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 1X to 6X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 24 mm |
| Exit Pupil | 10.0mm - 4.0mm |
| Eye Relief | 3.9 |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 109.5ft - 18.9ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 20.4 oz |
| Length | 10.1" |
| Max Elevation Adjustment | 120 MOA |
| Max Windage Adjustment | 120 MOA |



