Meopta MeoSport 8x25
Compact Binocular
- Item: 572850
- Brand: Meopta
- Condition: New
In stock
$199.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Enjoy a better view of the world around you without cumbersome and bulky binoculars. The Meopta MeoSport 8x25 572850 is the perfect pocket-sized binoculars for everyday adventures. Filled with nitrogen and sealed to guarantee it is 100% water and fog proof. The rubber armor offers protection from rough conditions in the field. The Meopta MeoSport 8x25 is the perfect pair of binoculars for beginners, day-travelers or anyone else interested in enjoying a better view of nature.
Specifications
| Exit Pupil | 3.2 mm |
|---|---|
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 331.3 ft |
| Weight | 14.11 oz |
| Length | 4.37 in |
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 25 mm |
| Twilight Factor | 14.1 |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 4.41 |



