Meopta MeoPro Air 10x42 HDED+
HD Optical System
- Item: 1032370
- Brand: Meopta
- Condition: New
In stock
$999.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Meopta MeoPro Air 8x42 HDED+ 1032368 features a fluoride HD optical system with an integrated focus knob and diopter adjustment. The MeoPro Air binoculars are exceptionally resistant to moisture, dust, temperature, and impact. The Meopta MeoPro Air 8x42 HDED+ has an open-hinge ergonomic design that fits to your hand.
Specifications
| Close Focus Distance | 6 ft |
|---|---|
| Exit Pupil | 4.2 mm |
| Eye Relief | 18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 335 ft |
| Weight | 29 oz |
| Length | 6.1" |
| Magnification | 10X |
| Objective Lens Diameter | 42 mm |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Width | 5.0" |



