Leupold VX-Freedom 4-12x50 CDS
SFP Duplex Reticle - 1" Tube
- Item: 180602
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$399.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 4x - 12x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 4.2" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 22' - 10.5' |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 15.5 oz |
| Length | 12.03" |
| Max Elevation Adjustment | 67 MOA |
| Max Windage Adjustment | 67 MOA |
Recommended Accessories
-
Mark-4 40mm ARD "Anti Reflective Device"Eliminates Reflections from Objective Lenses
$199.99Out of Stock -



