Leupold VX-Freedom 4-12x40 CDS
Duplex - 1" Tube
- Item: 180600
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$349.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 4x - 12x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Eye Relief | 4.9" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.5' - 10' |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 13.1 oz |
| Length | 12.49" |
| Max Elevation Adjustment | 80 MOA |
| Max Windage Adjustment | 80 MOA |
Recommended Accessories
-
Mark-4 40mm ARD "Anti Reflective Device"Eliminates Reflections from Objective Lenses
$199.99Out of Stock -
-



