Leupold VX-Freedom 3-9x50
SFP Hunt-Plex Reticle - 1" Tube
- Item: 181787
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$349.99
Only 1 Left!

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 3x - 9x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 4.2" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.1' - 13.6' |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 14.6 oz |
| Length | 12.1" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



