Leupold VX-Freedom 3-9x50
Illum. FireDot Twilight Hunter Reticle - 30mm Tube
- Item: 177228
- Brand: Leupold
- Condition: New
Out of stock
$549.99
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Leupold VX-Freedom 3-9x50 is the ideal magnification range for mid to long-range shooting. The ultra-lightweight design disperses recoil energy, also featuring complete waterproof and fog proof housing for unmatched durability. The Leupold VX-Freedom 3-9x50 features FireDot illumination, giving shooters a visible aiming point in low-light conditions.
Leupold VX-Freedom 3-9x50 Features
• Easy-To-Grip Power Selector
• Fast-Focus Eyepiece
• Capped Turrets
• Rear Focal Plane
• Push Button Illumination
In the Box
• CR2032 Battery
• Leupold Sticker
• Owner's Manual
Specifications
| Magnification | Zoom: 3X to 9X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 4.2" - 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 33.7' - 13.6' |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 17.05 oz |
| Length | 12.1" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



