Leupold VX-6HD 4-24X52 CDS-TZL3 Side Focus
Illuminated Impact-23 Reticle - 34mm Tube
- Item: 179293
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$2,299.99
28 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 4X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 52mm |
| Eye Relief | 3.7" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 28.1ft - 4.8ft |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 25.9oz |
| Length | 14.6" |
| Max Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Max Windage Adjustment | 75 MOA |



