Leupold VX-3HD 4.5-14x50 CDS-ZL
Illum FireDot Twilight Hunter Reticle - 30mm Tube
- Item: 180629
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$899.99
8 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 4.5x - 14x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4.5X to 14X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 4.4" - 3.6" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 20.5ft - 7.6ft |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Battery Type | CR2032 |
| Weight | 19.5 oz |
| Length | 12.33" |
| Max Elevation Adjustment | 75 MOA |
| Max Windage Adjustment | 75 MOA |



