Leupold VX-3HD 3.5-10x50 CDS-ZL
Duplex Reticle - 1 inch Scope Tube
- Item: 180618
- Brand: Leupold
- Condition: New
In stock
$599.99
13 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | 3.5x - 10x |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 3.5X to 10X |
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 29.7ft - 11ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | BDC/Adjustable |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weight | 15.1 oz |
| Length | 12.29" |
| Max Elevation Adjustment | 55 MOA |
| Max Windage Adjustment | 55 MOA |



