Leupold Mark 3HD 8-24x50 P5
- Item: 180674
- Brand: Leupold
- Condition: New

Give us a call at (800) 720-9625 or
Mark 3HD 8-24x50mm P5 Side Focus TMR 180674 makes short work of almost any shot, while the 30mm maintube gives you ample adjustment when you need it. Complete with MIL-based adjustments and reticles, HD performance, an exposed elevation adjustment dial, and a low-profile power selector with integrated throw lever, the Mark 3HD series is perfect for anyone who needs a rugged, precise, and repeatable scope. Built around Leupold’s Elite Optical System, it offers the light transmission, glare reduction, and resolution that diehard hunters and shooters demand for all-day performance.
Leupold Mark 3HD Features
• A 3:1 Zoom Ratio
• Side Focus Parallax Adjustment
• Custom Dial Compatible
• waterproof, fogproof, and Shockproof
| Magnification | Zoom: 8X to 24X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 5.4" - 3.8" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 9.4' - 4.7' |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof, fogproof, and Shockproof |
| Weight | 21 oz |
| Length | 14.6" |
| Max Elevation Adjustment | 15 MIL |
| Max Windage Adjustment | 15 MIL |
-
Closeout - PRW 30mm High Rings30mm Scope Rings - Matte Finish
Special Price $59.00 Regular Price $69.00Only 1 Left!



