Leica Geovid 8x56 3200.COM
Bluetooth Range Finding Binocular - EHR
- Item: 40808
- Brand: Leica
- Condition: New
Out of stock
$3,599.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
The Leica Geovid 3200.COM 8x56 40808 features Bluetooth connectivity and measures up to a true 3,200 yards. A new tougher Bluetooth platform partnered with Leica's high-quality optics shooters have a new level of confidence in any situation. Paired with the new Leica Hunting App the Geovid 3200.COM can be utilized for precise measurements you can always rely on. Connect it to your smartphone or Apple Watch through the app and set your individual ballistics and it will take the information to calculate the exact ballistic distance, holdover correction, adjustments for temperature, angle and even air pressure.
Specifications
| Battery Type | (1) CR 2 Type |
|---|---|
| Magnification | 8X |
| Objective Lens Diameter | 56 mm |
| Exit Pupil | 6.9 mm |
| Eye Relief | >18 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 387 ft |
| Display Type | LED |
| Range Finder Type | Binocular |
| Measuring Accuracy | +/- 1 yard |
| Measuring Distance | 10 to 3200 yards |
| Twilight Factor | 21.2 |
| Weight | 42.5 oz |
| Length | 7.36" |
| Width | 6.02" |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Close Focus Distance | 19 ft |
| Specific Features | Range Finding Binoculars |



