Leica Calonox View Thermal Monocular
2.5x Magnification - OLED
- Item: 50502
- Brand: Leica
- Condition: New
In stock
$3,999.00
3 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
“This product is subject to the Export Administration Regulations (EAR). You may not export, re-export, resell, transfer or otherwise dispose of this product to any other country without first obtaining approval from the U.S. Department of Commerce, Bureau of Industry and Security, in accordance with the EAR, Title 15, Code of Federal Regulations Part 730. Diversion contrary to U.S. law is prohibited.”
Specifications
| Detector | 640x480 |
|---|---|
| Display | 1024x768 |
| Expected Battery Life | 6 hrs |
| Length | 6.6" |
| Magnification | 2.5x |
| Objective Lens Diameter | 42mm |
| Quick Detach Mount | No |
| Width | 2.3" |



