Leica Amplus 6 2.5-15x50i
Illuminated L-4A Reticle - BDC
- Item: 50310
- Brand: Leica
- Condition: New
Out of stock
$1,499.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 2.5X to 15X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Exit Pupil | 3.4-11.6 in |
| Eye Relief | >3.5" |
| Tube Diameter | 30mm |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 24.7 oz |
| Length | 14.9" |



