Kahles K624i 6-24x56 - AMR
AMR Reticle - .1 Mil - CCW - Zerostop
- Item: 10609
- Brand: Kahles
- Condition: New
Out of stock
$2,499.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
K624i RSW Sales Event – Save $300 Right Now
All scopes are 2016 Gen-3 models in new condition.
Limited Quantities, Offer Expires W/O Notice
Specifications
| Magnification | 6X-24X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 6X to 24X |
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Exit Pupil | 9.3 mm to 2.3 mm |
| Eye Relief | 3.54 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 20 ft @ 6X; 5.1 ft @ 24X |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Type | Tactical MIL |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 33.5 oz |
| Length | 15.9 in |
| Max Elevation Adjustment | 26.2 Mil |
| Max Windage Adjustment | 11.5 Mil |



