Kahles K318i 3.5-18x50 - MSR
MSR Reticle - CCW - Zerostop - Left Windage
- Item: 10653
- Brand: Kahles
- Condition: New
Out of stock
$3,349.00
Out of Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Specifications
| Magnification | Zoom: 3.5X to 18X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 50mm |
| Eye Relief | 3.6 in |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 27.8 ft @ 3.5X; 5.5 ft @ 18X |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weather Resistance | Waterproof & Fogproof |
| Weight | 33.2 oz |
| Length | 12.3 in |
| Max Elevation Adjustment | 30 Mil |
| Max Windage Adjustment | 20 Mil |



