Kahles K525i 5-25x56 DLR - LSW
SKMR4 Reticle - FFP - Zerostop
- Item: 10677
- Brand: Kahles
- Condition: New
In stock
$3,549.00
6 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Kahles K525i 5-25x56 DLR - LSW
Specifications
| Magnification | Zoom: 5X to 25X |
|---|---|
| Objective Lens Diameter | 56mm |
| Eye Relief | 3.74" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 21.7 ft @ 5X; 4.4 ft @ 25X |
| Tube Diameter | 34mm |
| Turret Click Value | .1 MRAD |
| Illuminated Reticle | Yes |
| Reticle Focal Plane | 1st Focal Plane |
| Weight | 35.09 oz |
| Length | 14.8 in |
| Max Elevation Adjustment | 29 MIL |
| Max Windage Adjustment | 13 MIL |



