Kahles Helia RF-M 7x25
Enhanced Angle Compensation (EAC)
- Item: 20020
- Brand: Kahles
- Condition: New
In stock
$549.00
4 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
Kahles Helia RF-M 7x25
Specifications
| Magnification | 7x |
|---|---|
| Exit Pupil | 3.6 mm |
| Eye Relief | 14.2 mm |
| Field of View @ 1000 Yds | 351 ft |
| Display Type | OLED |
| Range Finder Type | Monocular |
| Measuring Accuracy | +⁄– 1 yd @ < 100 yds / +⁄– 2 yds @ ≥ 100 yds |
| Measuring Distance | 2000 yards |
| Weight | 7.76 oz |
| Length | 3.66" |



