Vortex Diamondback 2-7x35 Rimfire
V-Plex Reticle - Moa Turrets - 1" Tube
- Item: DBK-RIM
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$239.00
6 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
“You get what you pay for” no longer applies when it comes to the Vortex Diamondback 2-7x35 Rimfire DBK-RIM. Experience superior optics quality and build durability at a fraction of the cost. Fast focusing eyepiece ensures you hit your target. The Vortex Diamondback 2-7x35 Rimfire features lenses that are fully multi-coated to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 2X - 7X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 2X to 7X |
| Objective Lens Diameter | 35mm |
| Exit Pupil | 17.5mm to 5mm |
| Eye Relief | 3.1" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 64.3 ft - 19.3 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 14.2 oz |
| Length | 11.6" |
| Max Elevation Adjustment | 100 MOA |
| Max Windage Adjustment | 100 MOA |



