Vortex Diamondback 4-12x40
Dead Hold BDC Reticle - Moa Turrets - 1" Tube
- Item: DBK-04-BDC
- Brand: Vortex
- Condition: New
In stock
$249.00
16 In Stock

Real experts. Real advice. The best prices.
Give us a call at (800) 720-9625 or
Give us a call at (800) 720-9625 or
Description
“You get what you pay for” no longer applies when it comes to the Vortex Diamondback 4-12x40 DBK-04-BDC. Experience superior optics quality and build durability at a fraction of the cost. Fast focusing eyepiece ensures you hit your target. The Vortex Diamondback 4-12x40 features lenses that are fully multi-coated to deliver excellent color fidelity, superb resolution, and clarity.
Specifications
| Magnification | 4X - 12X |
|---|---|
| Magnification | Zoom: 4X to 12X |
| Objective Lens Diameter | 40mm |
| Exit Pupil | 10mm to 3.3mm |
| Eye Relief | 3.1" |
| Field of View @ 100 Yards Spec | 32.4 ft - 11.3 ft |
| Tube Diameter | 1 Inch |
| Turret Type | Capped |
| Turret Click Value | .250 MOA |
| Illuminated Reticle | None |
| Reticle Focal Plane | 2nd Focal Plane |
| Weather Resistance | Water/Fog Proof |
| Weight | 14.9 oz |
| Length | 12" |
| Max Elevation Adjustment | 60 MOA |
| Max Windage Adjustment | 60 MOA |



